Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
jano12. Marec 2014
citam posledne dve strany a uplne o nicom a tie dlhe prispevky sa mi nechce citat dokonca. treba pisat kratko a vystižne. rychlik ty vševed kedy ta uz mozem konecne pocut hrat a spievat. daj termin a miesto kde hras pridem ta pozriet priučiť sa.
jaso11. Marec 2014
co mam zasa hohnerku ta ma az moc ciste tony a pisklave nieked az moc prenikave vo vysich toonoch je to neprijemne pocuvat trha to usi
jaso11. Marec 2014
pre bednar neviem co je to za harmoniku ani kto to vyraba asi je tak rozladena ze je to az miestami pekne ale ak ju bude niekto ladit bol by som rad keby to tak aj zachovalak sa to teda da ale majster sin stym urcite poradi
Andrej Švarný11. Marec 2014
Dobry vecer prajem vsetkym

A hrate na fukacej ( nie chromatickej ale diatonickej ) harmonike , tak viete, ze ci fuknete do dvoch, troch , 4 alebo 5 ,ci 6 dierok tak to stale vytvara lubozvucny-harmonicky suzvuk, ak cez tie iste dierky hned vdychnete tak uz to je nelubozvucny-disharmonicky suzvuk. Tu to ladi velaraz len cez dve susedne dierky a niekedy ani cez dve nie a mozno hrat iba cez jednu.

Ono sa aj da povedat , ze fukacia harmonika je vlastne zmensenina melodickej casti jednoradovej heligonky.

Harmonickemu a disharmonickemu akordu, ktory moze pozostavat ako pise Peter az so 7 tonov v jednej oktave a taktiez priznavkam sa Peter vyjadruje na tejto strakne v diskuzii

http://heligonka.sk/diskusia?strana=79

Priznavkove akordy a kontry zase Miro S. a Jozef M opisuju a vysvetluju na tejto stranke v diskuzii

http://heligonka.sk/diskusia?strana=80

Aky som rad , ze diskuzia je plna velmi cennych rad a prispevkov od skusenych heligonkarov.

Ono sa to vlastne sklada do krasneho celku.
Kontakt: andrej.svarny@gmail.com
karol T11. Marec 2014
pozdravujem,slovo flašinet,flašinetové hlasy vyvoláva vo mne "tužbu" raz som mal v ruke hohnerku,torá mala pravú stranu slušnú,ale basy...nádherný flašinetový hlas,boli tiché,ale naladené boli nádherne,ešte som taký lahodný hlas nepočul,je to v ladení...niečo podobné môže byt aj v tej "Ligne"...možno
Bednar 11. Marec 2014
Ligna a s flasinetovym hlasom ... ? vies ty vobec co pises ?
jaso11. Marec 2014
neviem kto to vyraba a co su tam za hlasy ale zneju pekne basy nie su az tak vyrazne ale ani asi netreba az tak dam ju naladit snad znej daco bude neskor jej dam novy kabat az bude viac casu neviem ze vraj nemecke hlasy ma
jaso11. Marec 2014
pre Simon mas pravdu vybuchol som s odstupom casu to vidim inak ospravedlnujem sa vsetkym no ale mam nieco ten 6 prsty dedko mi dal trojradovku nejaka LIGNA co to je zac vie mi niekto povedat?je vo vybormom stave ale rozladena ma pekny zvuk jemny flasinetovy
rychlik11. Marec 2014
a citaj aj FAQ !
Miro S.11. Marec 2014
Pre Jan.
Pozri si v pravo stípec "Rozloženie tónov 2-rad. heligónky", tam to je.
jan11. Marec 2014
prosim vas,mam ladeni cf,jake jsou dalsi ladeni vyssi u dvouradovek,dekuji
Miro S.11. Marec 2014
Tiež si myslím, len tak písať, keď nieje o čom - mlátenie prázdnej slamy.
Urážať sa, keď má niekto iný názor ako ja - nemá význam.
Tiež treba dodržiavať (aspoň trocha) pravopis - dosť to hovorí o kultúrnosti a inteligencii pisateľa.
Šimon11. Marec 2014
Moricko má v mnohém pravdu. Mnohokrát jsem svůj napsaný příspěvek nakonec po znovupřečtení smazal protože jsem zjistil že vlastně nic neřeší nebo by mohl vyvolat zbytečně negativní reakci i když byl dle mého názoru pravdivý.
pro jaso
Nesmíš si vše tak zabírat, ono to nakonec není tak horké jak se po prvním přečtení zdá. Než někoho odsoudíš je třeba si to párkrát přečíst a podívat se zda v tom není trochu pravdy, ona někdy bolí a težko se na to zvyká. Za těch pár let co tuto diskuzi čtu a občas něco napíšu musím říct že mne i v mnohém poučila, a to především ve své podstatě samé, v diskuzi. Člověk se pořád učí, anebo by se učit měl. Já to tak beru i cítím i když jsem již věkem důchodce.
Moricko10. Marec 2014
Dakedy je lepšejšie, tak ticho si sadnúť, a než napíšem príspevok ako román, ktorý sa aj tak nikomu nebude chcieť čítať, alebo naopak, nastrieľam jeden za druhým, že to nemá ani hlavu ani pätu, tak sa zamyslieť, či to ňáhodou chvalabohu alebo žiaľbohu má aspoň dáky zmysel alebo to len zas..ra fórum a aj tak na to nikto nebude reagovať, bo na niektoré veci sa písať neoddá.
i10. Marec 2014
Móricko má jednej "ruke " šesť prstov, lebo ke´d mal ruky vo vreckách a počítal prsty tak ich tak napočítal 11. :)).
Andrej Švarný10. Marec 2014
Dobry den Vsetkym

No ked som si tak precital tych 6 prstov naraz , tak ja som to zbral prave z tej opacnej strany.

Nie nemam sest prstov ani na jednej ruke.

Ale aj tato anomalia sa medzi ludmi z casu na cas vyskytuje.

Ako by som to vyskusal ?

Polozil som pekne prsty na gombiky v strednom rade na trojradovke G-C-F najprv 3 prsty, palec, ukazovak a prostrednik, teda na tlak E1,G1 ,C2- ladi to- potom som pridal prstenik na dalsi gombik - E2 , a na tlak 4 prstami to ladi tiez, potom som este stlacil malickom dalsi gombik v poradi, teda G2 a ono to ladi tiez .
No a aby som dostal tych 6 prstov , tak som palec polozil tak aby som tlacil dva susedne gombiky teda C1 a E1.

Nevyzera to byt disharmonicke. Kasne to ladi .
Alebo som hluchy ako poleno.

Naraz hrate na tlak suzvuk 6 tonov C1,E1,G1,C2,E2,G2.

To by mali byt dva akordy odpovedajuce si v dvoch susednych oktavach.
Neviem ako sa tento sest zvuk nazyva ale ono to ladi.

Takto ulozenymi prstami to ladi na tlak na hociktorych 6 susednych gombikoch v hociktorom rade trojradovky G-C-F.

Na tah to na susedne gombiky samozrejme neladi , tam treba tie prsty ukladat s medzerami alebo aj prsty v dvoch radoch - v podstate aspon pre mna prakticky nemozne stlacit 6 gombikov tak aby ladili. 3 zvladnem , aj 4 s tazkostami na tah nejako poukladam, 5 gombikov pasuje len niekedy ale 6 tak to nezlozim ani nahodou.


Vobec sa necudujem , ked JASO pise , ze mal pocit akoby dedko hral 6 prstami.

Ak ma dedko nahodou heligonku s dolnou alebo hornou oktavou ( alebo aj s hornou a aj s dolnou oktavou) tak ak nahodou nehra styl Podpoliansky ale hra viachmatom tak tam je pocut naraz nie len dva tony.

Ak nahodou dedko stlacil len vedla seba ukazovak , prostrednik a prstenik , tak to by na tlak velmi lahko mohlo dat pri heligonke s dolnou oktavou C1+C2, E1+E2, G1-G2 no a mame 6 tonov plus skladane zvuky z TREMOLA a uz je to na svete.

Neviem ako Vasa ale moja skusenost s heligonkou je taka , ze heligonka je uzasna prave v tom , ze na tlak hociktore stlacene 3 alebo 4 susedne gombiky davaju krasny ladiaci suzvuk.

NO ale mozno pre heligonky v inych ladeniach ako G-C-F to neplati, .... skuste prosim chlapi poskladat prsty na hmatnik a vyskusajte na tlak tyck 6 susednych gombikov a dajte vediet , ci to ladi aj v inych ladeniach.

Prosim Vas skuseni diskutujuci vyjadrite , ci to tak moze byt ako pisem .
Vopred dakujem
Andrej
Kontakt: andrej.svarny@gmail.com
jaso10. Marec 2014
rychlik teba sa to netyka a ze pisem ako koza bobky tiez ma to rozculuje ale PC mi to nejak nedovoli a tak preto to kuskujem ale uz som kludny a nepoznas ma tak ma prosim nesud viem prijat kade co len sa skus vzit do mna caf
rychlik10. Marec 2014
no a je tu dalsi clovek, co nestrpi iny nazor, nez svoj a hned ho to rozculuje, vsetko vztahuje ako vlastnu urazku.

Vsetci tu vraj mame reci ako koza bobkov, a niekto tu rozsieva prispevky ako koza bobky. Jaso, nic v zlom, ale pis prispeky normalne a nie po kuskoch, rozdelene do kozich bobkov
jaso10. Marec 2014
ved co ta neabije to ta posilni uz budem opatrnejsi kazdy to nevie pochopit ako to myslim a tak sa aspon vyvarujem takychto omylov som rad ze sa nasiel aspon jeden tak sa drz uz budem len tichy pozorovatel maj sa
jaso10. Marec 2014
janko K mas pravdu vytocilo ma to predychal som to uz davno chytali ste ma za slovicka nebudem sa nikomu ospravedlnovat napisali ste co ste napisali mas pravdu ideme dalej ja som sa poucil a ty ?viem ze nie si zly clovek jediny si sa postavil a snazil sa to ¨uhrat¨a tak hrame dalej